Poradniki Samsung Wszystkie

Downgrade Galaxy Note 4 do Androida KitKat- Nowszy nie zawsze znaczy lepszy!

Od kilku tygodni na moim Samsungu Galaxy Note 4 gościł najnowszy Android 5.0 Lollipop. Podobnie jak u większości entuzjastów systemu, kolejne aktualizacje zawsze wywołują u mnie ekscytację. Nowy system to przecież usprawnienia i nowe funkcje…. przynajmniej tak sądziłem do czasu zainstalowania nowej wersji oprogramowania dla Note 4.

Do sprawy podszedłem profesjonalnie. Zrobiłem porządną kopię zapasową wszystkich plików i aplikacji (przy pomocy Helium Backup Premium), przywróciłem telefon do ustawień fabrycznych i wyczyściłem cache.

Nowa wersja systemu Android dla Galaxy Note 4 przyniosła ze sobą zmiany w wyglądzie. kilka nowych funkcji oraz… masę problemów. Już przy pierwszym uruchomieniu pojawiły się pierwsze błędy FC (wymuszone zamknięcia aplikacji), kolejną rzeczą którą zauważyłem była mniejsza płynność interfejsu. Postanowiłem dać jednak systemowi trochę czasu na „ułożenie się”… Minęło kilkanaście dni, a z każdym odkrywałem nowe problemy:

-Czas pracy na baterii – wraz z aktualizacją czas pracy na baterii bardzo się pogorszył. Podczas gdy na Androidzie KitKat uzyskiwałem około 4-5 godzin pracy na ekranie, teraz musiałem poszukiwać alternatywnych źródeł zasilania już po około 3 godzinach pracy na ekranie.

-Stabilność systemu– przez kilka miesięcy użytkowania Galaxy Note 4 na oprogramowaniu bazującym na Androidzie Kitkat, ten nie sprawiał większych problemów. Praktycznie nie spotkałem się z żadnymi wymuszonymi zamknięciami aplikacji, a smartfon charakteryzował się płynną pracą. Niestety Lollipop przyniósł lawinę problemów w tej kwestii. System stał się mniej płynny, zaczęły pojawiać się dziwne błędy i zamknięcia aplikacji. W dodatku, odczuwalna temperatura widocznie wzrosła, a smartfon często się nagrzewał.

-Problemy z aplikacjami- niestety gra Modern Combat 5, która jest jedną z moich ulubionych, nie działa na urządzeniach Samsunga zaktualizowanych do Androida L. Na chwilę obecną nie ma rozwiązania, a Gameloft nie odpisuje na zgłoszenia użytkowników.

Miarka się przebrała. Urządzenie, które mianowałem „moim wyborem roku 2014” zostało okaleczone przez niedopracowaną aktualizację. Na szczęście istnieje prosty sposób na to, by wrócić do poprzedniej, sprawdzonej wersji oprogramowania.

 

Jak wrócić do poprzedniej wersji systemu?

Kilka tygodni temu na moim kanale pojawił się filmik prezentujący metodę na usunięcie brandingu operatora z Samsunga Galaxy Note 4. Dokładnie ten sam proces można wykonać by wgrać starszą wersję oprogramowania.

Na całą procedurę musicie poświęcić kilkanaście minut. Proces nie powoduje utraty gwarancji, ani nabicia flagi Knox w Galaxy Note 4, jednak dla pewności przed odesłaniem telefonu na naprawę warto wgrać z powrotem oprogramowanie z brandem operatora (w taki sam sposób).

 

  • Zanim przystąpicie do procedury pamiętajcie, aby zrobić kopię zapasową wszystkich plików z urządzenia. Jeśli chcecie również zachować aplikacje wraz z danymi, to polecam do tego celu płatny program Helium Backup Pro, pozwalający na tworzenie kopii zapasowych na przykład do dysków w chmurze. 

 

Lista niezbędnych plików:

-Program Odin:  LINK1|LINK2

-Oprogramowanie odpowiadające naszemu modelowi telefonu. (Galaxy Note 4 występuje w wersji N910C z chipem Exynos i N910F z chipem Snapdragon, upewnijcie się, że ściągacie odpowiednią wersję).  Forum Android.com.pl |Sammobile

Sprawdź też:
Samsung Galaxy Note 4 vs. Motorola Nexus 6- Który wybrać? Szczegółowe porównanie
LG G5 – Flagowiec pełen innowacji, które nie do końca idą w parze z praktycznością i #LGG5Gap
Oppo Joy – nowy budżetowy smartfon chińskiego producenta zaprezentowany w Indonezji
banner