Wszystkie

Hostinger- czyli jakiego darmowego hostingu nie wybierać?

TEN POST NAPISAŁEM KU PRZESTRODZE BLOGEROM

hostinger2

Za pewne wiele z Was myślało kiedyś o założeniu (lub może i nawet posiada własny) bloga lub strony. Dla początkujących pierwsza strona to ciężki orzech do zgryzienia. W szczególności jeżeli chcielibyśmy aby wszystko odbyło się bez wydawania ani złotówki.

W internecie znajdziemy tysiące ofert darmowych domen, hostingów i kreatorów stron oraz mnóstwo informacji o tym jak rozpocząć budowanie swojej witryny. Znalezienie rzetelnych informacji w gruncie rzeczy nie jest wcale tak łatwe jakby się mogło wydawać, a wiele hostingów podszywając się pod użytkowników wypisuje o sobie pozytywne opinie.

Ja jeszcze do niedawna byłem jednym z laików i wczytywałem się we wszystkie możliwe fora, aby nauczyć się jak stworzyć i spersonalizować własnego bloga. Na początek postanowiłem zarezerwować własną domenę. W tym celu udałem się na stronę az.pl i wybrałem opcję z hostingiem wieczystym. Niestety jako totalny laik nie miałem świadomości tego, że taki hosting nie da mi możliwości uruchomić bloga stworzonego w platformie WordPress. Wyruszyłem więc na poszukiwania darmowego hostingu.

Jednym z pierwszych miejsc na jakie się natknąłem, była strona hostinger.pl . Na pierwszy rzut oka, jest to hosting idealny dla początkującego bloggera. Na serwerze dostajemy 2000MB miejsca, 100gb transferu, kreator stron oraz żadnych reklam.

W kilka dni udało mi się stworzyć blog o satysfakcjonującym wyglądzie i rozpocząłem pracę nad wpisami na mojego nowego bloga. Nie minęło wiele czasu aby rozpoczęły się pierwsze problemy… W 3 tygodniu od powstania bloga jeden z moich wpisów zyskał uznanie i cieszył się dość dużą popularnością. W rezultacie na stronie w przeciągu jednego dnia miałem około 200-300 wizyt. Co się okazało, darmowy serwer posiadał ograniczenia, które przy takiej ilości odwiedzeń zostały przekroczone. Moja witryna bez żadnego ostrzeżenia została zablokowana, a stronie pojawił się błąd „Przekroczony limit CPU”.

Aby nie zawieść moich nowych czytelników od razu zdecydowałem się na wykupienie opcji Premium w serwisie Hostinger. Na stronie nie było jednak żadnych zmian, a blokada nie została ściągnięta. Na stronie nie znalazłem żadnego kontaktu telefonicznego z obsługą klienta, a jedyną możliwością jakiegokolwiek kontaktu jest utworzenie zgłoszenia. 10/04/2014 o godzinie 7:45:57 napisałem więc następującą wiadomość:

1

Odpowiedź przyszła po ponad 5-ciu godzinach (w normalnych godzinach pracy)!

Pani Inga B.poinformowała mnie, że moja strona jest przenoszona na nowy, płatny serwer. Niestety witryna dalej pokazywała błąd „Przekroczony limit CPU”. Zaniepokojony całą sytuacją po raz kolejny skontaktowałem się z biurem obsługi klienta:

2

Stwierdziłem, że nic nie mogę zrobić i cierpliwie czekałem do następnego dnia na odblokowanie witryny. Niestety nazajutrz okazało się, że na stronie pojawia się kolejny błąd. Tym razem nie był to jednak „Przekroczony limit CPU”, a „Błąd łączenia z bazą danych„.

Po wielodniowej wymianie wiadomości z biurem obsługi klienta (na odpowiedź czasami musiałem czekać nawet 6-7 godzin !) dowiedziałem się, że przyczyną błędu jest usunięta baza danych (Dla niewtajemniczonych podpowiem tutaj, że baza danych to plik, w którym WordPress przechowuje wszystkie wpisy i ustawienia).

3

 

Niestety, ale „geniusze” z Hostinger’a nie wpadli na to, że przy zmianie serwera należy zrobić kopię zapasową i w rezultacie miesiąc mojej pracy został bezpowrotnie utracony.

Oczywiście rozumiem, że na darmowym planie hostingowym Hostinger‚a tworzenie kopii zapasowych nie jest wykonywane i należy do obowiązków użytkownika.  W momencie, gdy moja dane były przenoszone na inny serwer byłem już jednak użytkownikiem Premium, a mimo to kopia nie została wykonana.

Najciekawszym jest jednak sposób funkcjonowania firmy. Hostinger ma swoją siedzibę na Cyprze. Na stronie nie znajdziemy żadnego adresu lub numeru kontaktowego do placówki w Polsce. W obsłudze klienta pracują jedynie 2 osoby: niejaka P. Sandra i Pani Inga B. z którymi nie ma możliwości się bezpośrednio skontaktować.

Na witrynie znajdziemy również forum. Wszystkie tematy, które mówią jednak o jakichkolwiek problemach z firmą są na bieżąco usuwane przez moderatorów.

Najciekawszy jest jednak regulamin korzystania z usług firmy (http://www.hostinger.pl/tos), w którym znajdziemy:

„Hostinger.pl nie będzie ponosić odpowiedzialności prawnej za jego darmowe usługi. Mamy prawo do zamknięcia naszej usługi w dowolnym momencie i nie będziemy ponosić odpowiedzialności za żadne pliki, które zostały utracone i/lub uszkodzone (co może nastąpić, na przykład, w przypadku awarii systemu, naruszenia bezpieczeństwa lub awarii dysku twardego). Hostinger.pl zobowiązuje się do tworzenia cyklicznych, automatycznych kopii danych klientów planów płatnych i trzymania ich na oddzielnych serwerach.”

„… Hostinger.pl nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek bezpośrednie, pośrednie, przypadkowe, specjalne lub wynikowe szkody, wynikające z korzystania lub niemożności korzystania z usług Hostinger.pl. Użytkownik zgadza się, na własny koszt, zabezpieczyć, bronić i chronić Hostinger.pl i jego podmioty, członków zarządu, dyrektorów, oraz pracowników przed wszelkimi roszczeniami osób trzecich, odpowiedzialności, szkód, strat i/lub kosztów wynikających z, lub odnoszących się do: (a) nieprzestrzegania niniejszego regulaminu; (b) naruszenia lub pogwałcenia jakichkolwiek praw własności intelektualnej lub innych praw osób trzecich, lub (c) naruszenia obowiązującego prawa.”

Krótko mówiąc firma może w dowolnym momencie wykasować nam wszystkie dane, a użytkownik nie ma prawa domagać się o swoje, gdyż zgodził się „na własny koszt, zabezpieczyć, bronić i chronić Hostinger.pl i jego podmioty”.

Ja nie mam niestety w żaden sposób możliwości odzyskać swojej ciężkiej pracy. Ten post napisałem ku przestrodze innym początkującym blogerom. Czy Wy też mieliście styczność z Hostinger.pl ?

P.S Zdecydowałem się na płatny hosting od zenbox.pl . Firma została mi polecona przez innego polskiego bloggera. Posiadają świetną obsługę klienta, z którą można się kontaktować o dowolnej porze. Swoją fachową pomoc oferowali mi przez cały czas trwania konfliktu z Hostinger.pl.

 

Sprawdź też:
Allview V1 Viper S4G – Rozpakowanie i Pierwsze Wrażenia
HTC One M8 – Rozpakowanie i pierwsze wrażenia
Nowe Angry Birds już w Sklepie Play
 • P. S.

  A może wartałoby ludziom opowiedzieć, że to kolejny sposób zarabiania pieniędzy, tylko Sz. P. mógłby podzielić jak to robi się dokładnie za tydzień. 🙂 Uwielbiam ludzi z dużą wyobraźnią 🙂

  • Zarabiania pieniędzy. Od kiedy to takie mikroblogi zarabiają pieniądze…. 5gr za 500 wejść. To już więcej na ulicy można znaleźć. Nie miałem pojęcia co innego mógłbym zrobić. Wszędzie na forach piszą, że świetny hosting (z lewych kont) i łapią w ten sposób kupę laików (takich jak ja)

 • AJ

  I po co było brać darmowy.. Tylko płatny. Polecę zenbox.pl, hekko.pl

  • Od kilku dni korzystam z zenbox.pl . Świetna obsługa 24/7 i naprawdę wiedzą co robią.

 • Witaj, ja korzystam z webiq ale na poczatku tez byly drobne problemy – z panelem klienta ale szybko poprawione. Kosztowalo to nieco ponad 30zl na rok, ale poki co warto, blog pieknie chodzi i jest ok. Pozdrawiam, Bezdomny

 • Jaki miałeś problem z az.pl ,że choć miałeś u nich host nie postawiłeś bloga?

 • Krzysztof Borzęcki

  A czy nie wystarczyła opcja wykupienia domeny i podpięcia jej pod bloga prowadzonego na WordPress.com?

  • Z tego co udało mi się wyczytać na forach to raczej ludzie odradzają tą metodę. Wszędzie pisze że lepiej mieć własny hosting i domenę. Szczerze powiedziawszy to nie znam się na tym wogóle. Teraz jak już mam dobry hosting to raczej przy nim pozostanę 🙂

 • Mam bloga na darmowym hostinger.pl, szykuje się duży ruch za nie długo i szukam odpowiedniego hostingu który (na miesiąc!) który by wytrzymał ruch około 5 tysięcy uu, jaki polecacie?

 • d4rq00a

  Nie chce mi się wierzyć, że przenosząc cię z konta darmowego na konto premium – baza danych nie została przeniesiona. Jak sam napisałeś jesteś laikiem, więc zapewne nie umiesz tego skonfigurować.

  • Niestety nie chodziło tutaj o żadną konfigurację, tylko o to, że to użytkownicy powinni sami tworzyć kopie zapasowe, a Hostinger nie ponosi za dane żadnej odpowiedzialności.

 • Hostinger to najgorszy hosting z jakim miałam do czynienia.

 • BlaBla

  Ja kupiłem u nich hosting i VPS, Mimo platnego hostingu na odpowiedź Trzeba czekac o wiele dłużej niż w regulaminie , a odpowiedzią na ogól jest pytanie o dokadniejsze wyjaśnienie i tak to się ciągnie a Twoja strona nie zarabia. Ostatnio okazłalo się ,że wiele moich emaili nie dochodzi, wyglada na to ze nie wychodzi z serwera hostingera. Bardziew straszny! Przestrzegam

 • Alkaline

  Twój wpis ląduje na drugiej pozycji w google, gdy tylko wpiszemy słowo ‚hostinger’, gratulację.
  Od siebie dodam, że 2-3 lata temu również skorzystałem z ich usług. Oczywiście w temacie jestem dość obeznany, więc nie trzymałem tam niczego wartościowego. Po 2 miesiącach strona wyparowała bo zrezygnowali z darmowej subdomeny a pliki przepadły. Nie zostałem też o tym poinformowany, ani przed, ani po fakcie. W sumie o stronie już zapomniałem, ale kiedy tylko odświeżyłem pamięć, to nawet nie było do czego wracać. Dalsze fakty czytałem po komentarzach biednych ludzi, którzy stracili swój czas no i pracę.
  Kontakt koszmarny i naganny, to fakt. Nie podobają mi się osoby, które tam „moderują”. Jakaś Kinga, Inga, czy Bóg wie co jeszcze… 🙂 Tematy często znikają, problemy nie są fachowo rozwiązywane.
  Zdjęcie ze wpisu: „przepraszamy, ale baza nie została zachowana” i za chwilę „cieszymy się, że możemy pomóc”. No kurka, mnie to by chyba krew zalała 🙂 .
  Ogółem odradzam wszystkim początkującym. Są lepsze rozwiązania i wcale nie takie kosztowne.

 • gentleman

  cała prawda. Mam na hostingerze od 2ch lat konto jako backup i średnio co kwartał wyskakują DUŻE problemy:
  1. a to poczta nie działa, po wysłaniu zgłoszenia miła p. Inga B. mówi że „sprawdziła i wszystko działa i cieszy się że może pomóc” no niestety nie działała i tak wymienialiśmy się zgłoszeniami przez 4 dni a poczta nie działała.
  2. strona co jakiś czas nie działa przez 2 do 3ch dni ani nie można zalogować się na konto
  3. serwis kompletnie nieodpowiedzialny i wmawia nam że coś działa pomimo, iż nie działa i tak w kółko
  4. promocje na wykupienie funkcji premium z 50 czy 60% rabatem na 3 lata w ogóle nie działa ponieważ jak ktoś widzi raz na kwartał błędy których hostinger szybko nie naprawia tylko wmawia nam że to działa, to mam jeszcze płacić za to?
  Podsumowując, nigdy, przenigdy nie wybrałbym tego hostingu i w przyszłości tego nie zrobię

 • Onliniak

  EDIT czemu pomijasz najciekawszy fragment zapewniania wsparcia materialnego lub zasobów (lub do ukrywania lub maskowania charakteru, lokalizacji, źródła lub własności wsparcia materialnego lub zasobów) dla jakiejkolwiek organizacji uznanej przez rząd Stanów Zjednoczonych za obcokrajową organizację terrorystyczną. 😀 ciekawe jak miałbym to zrobić ?
  UŻYTKOWNIK POTWIERDZA, ŻE JEŚLI POLEGA NA JAKICHKOLWIEK INFORMACJACH LUB TREŚCI O USŁUDZE, ROBI TO WYŁĄCZNIE NA WŁASNE RYZYK
  A ja właśnie będę testował ten hosting 😉
  Wpisu nie rozumiem … regulamin każdego hostingu mówi że oni mogą wszystko, kopie można sobie oszczędzać na hostingach z słabym limitem ram ale na 256 mb tej firmy nie powinno być obciążenia, żaden serwer darmowy nie wytrzyma kilkuset wejść, musieli pewnie albi cię odciąć albo pożegnać się zkomputereme, obsługa … O ile czas oczekiwania to dla mnie szybko jak na 2 osoby mogli dać ostrzeżenie co stracisz i jak masz postąpić, również czenu tak postąpili. Z hostingami jak cba, ugu, home chyba czy teraz hostinger bawię się tylko 3 lata ale eydaje się że zaszły jakieś pomyłki. Dodaj jeszcze okropny instalator, który więcej szkodzi niż pomaga ( na cba mają niezły ).

 • Jeśli dla jednej domeny to polecam ovh, a jeśli więcej to aktualnie sam szukam najlepszej oferty 🙂

banner