LG Motorola Recenzje Smartwear Wszystkie Wyróżnione

LG G Watch R vs. Motorola Moto 360. Który smartwatch wybrać i dlaczego?

Kilka dni temu, na stronie opublikowałem recenzję smartwatcha LG G Watch R wraz z moją subiektywną opinią na temat systemu Android Wear (link). Nie był to jednak jedyny inteligentny czasomierz, który w ostatnim czasie miałem okazję testować. Jak zapewne zauważyliście po wpisie prezentującym rozpakowanie (link), w moje ręce trafiła również Motorola Moto 360. Który smartwatch jest lepszy i dlaczego?

 

Materiał wideo

 

Budowa i design

Bez wątpienia najbardziej sporną kwestią w przypadku czasomierzy jest wygląd. To, który jest ładniejszy jest kwestią gustu i zdania są bardzo podzielone, co świetnie zobrazowały wyniki ankiety w serwisie Komórkomania. Moim zdaniem Motorola Moto 360 wygląda nieco jak przerośnięty zegarek dla Pań i to LG G Watch R jest zdecydowanie bardziej męski.

2015-02-05 22_29_41-Greenshot

 

Oba modele są wykonane ze stali i są przybliżonych rozmiarów. Moto 360 ma 46 mm długości i szerokości oraz 11.5mm grubości, a w G Watch R mamy 55mm długości, 45mm szerokości i 9.7 mm grubości. Postawione obok siebie są niemal identycznego rozmiaru. G Watch R waży o 2 gramy więcej niż Moto 360, jednak to Motorola sprawia wrażenie solidniejszej.

W G Watch’u R znajdziemy w pełni okrągły ekran OLED o średnicy 1.3 cala i rozdzielczości 320 x 320 pikseli. Zegarek jest sprzedawany ze skórzanym paskiem, który jest dość tandetny i szybko zdecydowałem się wymienić go na metalową bransoletę (Ritche 22mm) .

IMG_4740

W Motoroli Moto 360 ekran jest większy, ma średnicę 1.56 cala i nie jest w pełni okrągły. Na dole znajduje się czarny pasek, pod którym została umieszczona niezbędna elektronika. Rozdzielczość na wyświetlaczu Motoroli to 320 x 290 pikseli. W Moto 360 również mamy skórzany pasek w standardzie. Tutaj jest jednak bardzo porządny (za oceanem są również wersje z metalową bransoletą). W obu przypadkach pasek można w łatwy sposób wymienić na dowolny o grubości 22mm.

IMG_4868

Wyświetlacz Moto 360 jest chroniony szkłem Corning Gorilla Glass 3, które wystaje ponad korpus i niestety może być podatne na zarysowania. W G Watch R sytuacja nie wygląda lepiej. W sieci są sprzeczne informacje odnośnie tego, jakie szkło pokrywa ekran, jednak jedno jest pewne… ani w Moto360, ani w LG nie znajdziemy szkiełka szafirowego… czyli w obu przypadkach warto zainwestować w protektor.

Dzięki certyfikacji IP67 urządzenia są odporne na zanurzenia do 1.5 metra głębokości na okres do 30 minut.

 

Specyfikacja Techniczna

Pod względem specyfikacji technicznej, LG G Watch R jest niekwestionowanym zwycięzcą. Nowszy czip Snapdragon 400 sprawia, że zegarek szybciej reaguje na komendy głosowe, niż Motorola Moto 360 z dość przestarzałym procesorem OMAP 3 od Texas Instruments.  Ilość pamięci wewnętrznej i RAM jest jednakowa w obu modelach: 4GB pamięci wewnętrznej i 512MB RAM.

Większy wyświetlacz o niższej rozdzielczości w Motoroli Moto 360 przekłada się na mniejsze zagęszczenie pikseli, które jest dostrzegalne „gołym okiem”. Chociaż jasność i kolory są niezłe zarówno w jednym, jak i drugim, to pod względem funkcjonalności, technologia OLED W LG G Watch R ma ogromną przewagę nad LCD.

W przeciwieństwie do wyświetlaczy LCD, panele OLED nie mają stałego podświetlenia tła. Każdy piksel włącza się indywidualnie, dzięki czemu czarne tło zużywa minimalną ilość energii.  W praktyce oznacza to, że LG G Watch R może stale wyświetlać nam godzinę, podczas gdy w Motoroli ekran przez większość czasu jest wyłączony.

Motorola Moto 360 vs. LG G Watch R - Specyfikacja Techniczna

Motorola Moto 360 vs. LG G Watch R – Specyfikacja Techniczna

 

Ciężko przeprowadzić dokładne porównanie czasu pracy na baterii w przypadku tych smartwatchy, gdyż diametralnie różnią się sposobem pracy. Ekran w LG G Watch R jest stale włączony, podczas gdy w Motoroli przez większość dnia nie wyświetla się nic. Mniejszy wyświetlacz w połączeniu z większą baterią i ekranem OLED w LG G Watch R, przekłada się na znacząco dłuższy czas pracy. Podczas gdy w Motoroli zasilania brakowało już czasami nawet po jednym dniu, LG G Watch R bez problemu wytrzymywał nawet 3 dni pracy.

 

Podsumowanie

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną i funkcjonalność, to LG G Watch R jest niekwestionowanym zwycięzcą porównania. Zegarki są często jedynym elementem biżuterii u Panów i o wyborze zapewne zadecyduje jednak wygląd.

Moim zdaniem, żaden z nich nie jest wart ceny wynoszącej około tysiąca złotych i warto wstrzymać się jeszcze z zakupem i poczekać na kolejną generację inteligentnych zegarków.

Który ze smartwatchy bardziej spodobał się Wam?

Sprawdź też:
Motorola Moto G (2nd) 2014 – Szczegółowa recenzja
Nowa seria tabletów Samsunga z ekranami AMOLED 2560×1600, Exynosami 5 Octa i czytnikami linii papilarnych
LG G5 – Flagowiec pełen innowacji, które nie do końca idą w parze z praktycznością i #LGG5Gap
banner