Motorola Recenzje Wszystkie

Moto X 2014, czyli czysty Android i materiały wysokiej klasy w smukłej obudowie. Szczegółowy test i recenzja smartfona.

Motorola (wtedy jeszcze pod wodzą Google) po raz pierwszy zaprezentowała światu model Moto X w 2013 roku. Urządzenie jak na flagowy model charakteryzowało się dość przeciętną specyfikacją techniczną z 16GB pamięci, 2GB RAM i dwurdzeniowym procesorem Qualcomm MSM8960T. Aparat 10MP, bateria o stosunkowo niskiej pojemności 2200mAh wydawałyby się być gwoździem do trumny dla modelu. Mimo wszystko Moto X okazała się być sukcesem. Co wpłynęło na taki obrót sprawy?

System Android w niemal czystej formie z szybkimi aktualizacjami do najnowszych wersji, wysoka jakość wykonania, płynna praca oprogramowania, możliwość personalizacji wyglądu i rozbudowany asystent głosowy od Motoroli. To właśnie te cechy sprawiły, że smartfon znalazł dużą rzeszę fanów, głównie wśród zwolenników serii Nexus.

Nadeszła pora na następcę modelu. W drugiej generacji zostało poprawione niemal wszystko. Tworzywo z poprzedniej generacji zostało zastąpione wysokiej jakości obudową z aluminium, ekran został powiększony z 4.7 do 5.2″ według rynkowego trendu; a wydajność na najwyższym poziomie zapewnia czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 801 o taktowaniu 2,5 GHz. W modelu znajdziemy również nowatorskie rozwiązania pozwalające na bezdotykowe korzystanie z urządzenia (dzięki czujnikom podczerwieni na przednim panelu)

 

Rozpakowanie i Pierwsze Wrażenia

Motorola Moto X drugiej generacji jest dostępna w 3 wersjach: czarnej z plastikowymi lub skórzanymi pleckami oraz białej z bambusowym tyłem. Dodatkowo w krajach z udostępnioną usługą Moto Maker (usługa nie dostępna w Polsce) sami możemy spersonalizować wygląd naszego smartfona i wybrać jeden z materiałów takich jak skóra, czy drewno egzotyczne na tylnej klapce lub dodać kolorowy akcent.

 

 

Oprogramowanie

W dniu premiery Motorola Moto X pracowała pod kontrolą najnowszego Androida 4.4.4 Kitkat w niemal niezmienionej formie znanej z serii Nexus. W smartfonie znajdziemy zaledwie kilka dodatkowych aplikacji od Motoroli, takich jak asystent Moto Assist. Poniżej znajdziecie szczegółowy przegląd oprogramowania w modelu na oprogramowaniu KitKat.

Od czasu sporządzenia materiału smartfon dostał aktualizację oprogramowania do Androida 5.0 Lollipop. Co ciekawe, aktualizacja pojawiła się wcześniej nawet od urządzeń z serii Nexus!!!

 

Szczegółowa recenzja Motoroli Moto X 2014

Przez kilka tygodni testowałem wszystkie funkcje modelu Moto X 2014. Urządzenie posiada długą listę zalet oraz kilka poważnych wad. Na początek zalety. Pierwszą jest nieprawdopodobnie szybkie oprogramowanie i ogromna kultura pracy. Następnie mamy świetny asystent głosowy i rozbudowaną obsługę bezdotykową. Wyprofilowany design sprawia, że smartfon świetnie leży w dłoni, a materiały zastosowane do budowy wzbudzają zainteresowanie znajomych. Na przednim panelu znajdziemy pojedynczy głośnik, który zaskakuje przyjemnym dźwiękiem. Aparat o 10MP matrycy świetnie radzi sobie w dobrych warunkach oświetleniowych, a automatyka dobrze dobiera parametry do warunków. W gorszych warunkach oświetleniowych są widoczne szumy(przykładowe zdjęcia poniżej)

Przejdźmy do wad. Mój model okazał się być defektywny, a drewno na tylnej klapce odstawało od korpusu. Chociaż z początku mi to nie przeszkadzało, to z czasem zaczęło irytować i ostatecznie zdecydowałem się na reklamację.  Takie coś nie powinno przecież występować w urządzeniu z tej półki cenowej. W smartfonie nie mamy również możliwości rozszerzenia pamięci, a bateria jest niewymienna. Jak już wspomniałem wcześniej, oprogramowanie w Moto X jest bardzo okrojone i nie znajdziemy tu wielu rozwiązań znanych z urządzeń na przykład od Samsunga, czy LG. Z jednej strony jest to zaleta, że urządzenie nie jest „zaśmiecone” zbędnym oprogramowaniem, mi brakowało jednak kilku rozwiązań.

 

Motorola Moto X, to na pewno nie smartfon dla każdego. Większość użytkowników za pewne złapie się za głowę gdy usłyszy niebagatelne ceny rynkowe modelu wynoszące: 1999pln (w redcoon) lub 2299pln (rtv euro agd) za wersję 16GB. Jest jednak grupa fanów czystego Androida poszukujących alternatywy dla monstrualnego phabletu Nexusa 6, dla których smartfon będzie idealnym wyborem.

 

Zdjęcia wykonane Moto X 2014 (2-giej generacji):

Więcej zdjęć tutaj

 

Przykładowe nagranie 4K:

http://youtu.be/7MKpzRKkPgw

Sprawdź też:
Etui QuickCircle dla LG G3 oficjalnie zaprezentowane
Jak wygląda sytuacja z gwarancją w przypadku OnePlus One?
LG G Watch R vs. Motorola Moto 360. Który smartwatch wybrać i dlaczego?
  • ta z bambusowym tyłem wpisuje się w trend eko 🙂

    • Moim pierwszym telefonem była motorola c30 więc patrzę z dużym sentymentem na tą markę 😉 Zapowiada się całkiem fajnie ale nie wiem jak musiałabym się zauroczyć w tym telefonie żeby zrezygnować z Samsnuga na rzecz czegoś innego. Na razie rozważam zakup iPhone 6.

banner