Poradniki Wszystkie Wyróżnione

„Od zera do Youtube’ra” – Krótka historia mojego kanału i porady „starego wyjadacza” dla raczkujących testerów sprzętu

3.Jak rozpowszechniać swoje materiały w sieci… i jak tego nie robić

Posiadając „portfolio artystyczne”, w postaci poradników, postanowiłem rozpocząć walkę o zasięg. Nie ma nic ważniejszego dla kreatora niż zasięg w internecie. Rozpowszechnianie materiałów jest bardzo trudnym zadaniem i musi odbywać się w sposób systematyczny i inteligentny. Wszystko musi być odpowiednio zaplanowane i mieć ręce i nogi.

Portale społecznościowe są chyba najbardziej oczywistą platformą do rozpowszechniana materiałów i warto zaangażować się w jak najwięcej z nich. Ja osobiście polecam Facebook, Twitter, Instagram i Google+, ale tych jest o wiele więcej. Własne logo i „znaki rozpoznawcze” w postaci na przykład ciekawie zaprojektowanych miniaturek filmów pozwolą Wam od samego początku budować swój wizerunek i stawać się rozpoznawalnym.

Fora internetowe to kolejne miejsce, gdzie nie powinno Was zabraknąć. Promocja na wielu forach jest zabroniona, więc upewnijcie się, że dokładnie przeczytacie regulamin zanim zaczniecie zalewać wątki własnymi materiałami. Obecność na forach nie skupia się jednak tylko do autopromocji. Fora umożliwiają Wam pogłębianie swojej wiedzy oraz pomaganie mniej doświadczonym użytkownikom.

Blog lub strona internetowa, to kolejny krok. Prowadzenie bloga lub strony wymaga sporo czasu i pracy. Każdy „ślad” w internecie przyczynia się jednak do zwiększania pozycjonowania Waszych materiałów. Ja na stworzenie własnej strony zdecydowałem się dość późno, wcześniej nawiązałem jednak współpracę z kilkoma innymi portalami. Tworząc materiały na YouTube współpraca jest bardzo fajnym sposobem na korzyści dla obu stron. Portal wrzuca Wasz materiał i zyskuje czytelników oraz dochód z reklam, wy natomiast zyskujecie odsłony i zasięg, a dodatkowo możecie spieniężyć filmiki  dzięki dochodowi z reklam(program Adsense w Youtube).

Ostatnim sposobem do rozpowszechniania swoich treści są serwisy pomagające wyszukiwać treści z internetu. W Polsce do najpopularniejszych należy wykop.pl . Tutaj muszę Was jednak ostrzec. Użytkownicy serwisu są bezlitośni dla osób próbujących wypromować własne materiały i z doświadczenia wiem, że wykop może przynieść Wam więcej szkody niż pożytku. Mimo wszystko jeśli materiał zostanie wypromowany w tym serwisie, to z dnia na dzień możecie uzyskać nawet kilka tysięcy odsłon. Warto spróbować choć raz. Ja próbowałem wielokroć… Byłem banowany za multikonta, autopromocję, a ilość negatywnych komentarzy i łapek w dół zrobiły swoje dla mojego kanału. No cóż 😛

Linia pomiędzy autopromocją, a spamem jest bardzo cienka. Dla niektórych te słowa są synonimem. Moim zdaniem spam jest idiotyczny, a autopromocja jest wykonywana z głową. Autopromocja może przyczynić się do wzrostu popularności Waszych treści, a spam zawsze negatywnie odbije się na ich popularności. No dobra, to przejdźmy do przykładów. Jeśli wrzucacie linka do własnego materiału pod materiałem drugiej osoby, to jesteście spamerami. Okazjonalny link na forum lub na wykop.pl to bardziej autopromocja. Mam nadzieję, że dostrzegacie różnicę.

 

Czytaj dalej: 4.Jak uzyskać sprzęt do recenzji>>>

Pages: 1 2 3 4 5 6

Sprawdź też:
IFTTT- czyli świetna darmowa alternatywa dla Tasker’a
Sony Xperia T3 oficjalnie zaprezentowana
Kolejna część „złych ptaków” to Angry Birds: Transformers
 • Bardzo ciekawy tekst. Dobrze, że zdecydowałeś się go napisać. I oczywiście też pozdrawiam! 🙂 Mam nadzieję, że uda nam się zobaczyć jakoś w najbliższym czasie.

 • BuKoX

  Abstrahując od mojej sympatii do Ciebie (bardzo cenię Twoje testy) podsumowanie mnie bardzo zasmuciło. Skorzystałeś z „bezpłatnej” edukacji w Polsce i swoją wiedzą będziesz napędzać inną gospodarkę. To smutne 🙁 W Polsce jest aż tak źle czy po prostu nawet nie spróbujesz?

  • Tak się składa, że edukowałem się prywatnie. Liceum IB, potem studia w Anglii, a następnie płatne studia anglojęzyczne w Polsce. Myślę że raczej przyczyniłem się do rozwoju naszej gospodarki. Płaca lekarzy w Polsce to osobny temat 🙂

   • BuKoX

    Wiem, że to nie na temat ale jest aż tak źle? Pytam szczerze bo z tego co widzę jak korzystam z ich usług (bo w większości przypadków nie mam wyboru) to mają się całkiem dobrze 🙂

    • To jest bardzo rozległy temat. Da się w Polsce zarabiać dobre pieniądze, ale każdy musi zrobić roczny staż…. na którym zarabia się jakieś 1500pln na rękę. Nie będę nawet tego porównywał do moich zarobków w Szkocji.

 • Piotr Dobry

  Rzetelny tekst o konkretach (bez względu na to, czy wiarygodny, czy nie, to poparty liczbami). To cenne i rzadkie. Dzięki.

 • Piotr Test

  Pierwszy raz widzę jak Ktoś publicznie piszę (bez kręcenia) ile tak na prawdę można zarobić na Youtube.

 • Adam Trzaskiewicz

  Myślałem o założeniu kanału dot. testowania różnych akumulatorów, ale teraz widzę, że to trochę bez sensu, bo kasy dużej z tego nie ma 😀

banner