Poradniki Wszystkie Wyróżnione

„Od zera do Youtube’ra” – Krótka historia mojego kanału i porady „starego wyjadacza” dla raczkujących testerów sprzętu

4.Jak uzyskać sprzęt do recenzji

W sieci jest sporo dziwnych opinii na temat sprzętu do recenzji. Niektórym wydaje się, że sprzęt który miałem okazję przetestować pochodzi z środków z mojej własnej kieszeni. Innym wydaje się, że wszyscy recenzenci otrzymują najnowsze urządzenia po kilka tysięcy złotych za darmo. Prawda leży gdzieś po środku. Wszystko zależy od Waszej popularności i zasięgu. Z własnego doświadczenia muszę przyznać, że uzyskanie sprzętu do testów wcale nie jest, aż tak trudne jak mogłoby się wydawać. Zanim zaczniecie wypisywać do firm błagalne emaile musicie udowodnić, że Wasze materiały zostaną przekazane odpowiedniej liczbie odbiorców. Dowodem może być ilość subskrypcji na kanale, ilość odsłon pod danym filmikiem, lub po prostu współpraca z dużym portalem.

Postawmy sprawę jasno. Jeśli chcielibyście otrzymać najnowszy smartfon do testów w dniu premiery od renomowanego producenta, to możecie o tym zapomnieć. Nawet teraz, gdy mój kanał posiada ponad 13 tysięcy subskrypcji, a niektóre filmiki mają ponad 100 tysięcy odsłon, muszę czekać w kolejce po kilka tygodni zanim otrzymam upragniony sprzęt. Na pierwszy rzut idą bowiem największe redakcje i portale technologiczne w kraju. Współpraca z portalem technologicznym może oczywiście nieco przyspieszyć sprawę. Czasami redaktorzy są zbyt zajęci w danej chwili i mogą właśnie Wam przekazać zadanie stworzenia recenzji. Realnie rzecz biorąc musicie postawić sobie poprzeczkę na odpowiednim poziomie.

Czy lepiej kontaktować się z małymi, czy dużymi firmami? Tutaj nie ma reguły, jednak często duże firmy mają więcej sprzętu testowego i starsze modele leżą nieużywane na półkach. To jest właśnie szansa dla początkujących testerów. Kontakt do firm niemal zawsze znajduje się na stronie danego producenta. Musicie poszukać „kontaktu dla prasy” i napisać emaila z zapytaniem o sprzęt do recenzji. Każda większa firma technologiczna powierza dysponowanie sprzętem testowym agencjom PR-owym (Public Relations). Te skontaktują się z Wami jeśli zadecydują, że macie potencjał.

Duże sklepy i komisy z telefonami, to kolejne potencjalne źródła urządzeń testowych, z którymi możecie próbować nawiązać współpracę.

Otrzymując telefony do recenzji, nie otrzymujecie ich na własność !  To będzie chyba największy szok dla wielu z Was. Sporo osób myśli, że producenci wysyłają testerom darmowe urządzenia. Tak nie jest. Sprzęt do testów otrzymujemy najczęściej na okres 2 tygodni. Po tym czasie musimy go odesłać. Darmowy sprzęt otrzymują zazwyczaj ikony show-biznesu, które promują w ten sposób markę. Są to najczęściej blogerki modowe, aktorzy, gwiazdy internetu itp.

 

Nie zrażajcie się jeśli na Wasze maile nikt nie odpowie. Zawsze możecie skorzystać z „ogólnodostępnego”sprzętu w salonach sklepowych. Zapytajcie grzecznie, czy nie moglibyście sporządzić materiału. Może okaże się, że na zapleczu jest dodatkowy egzemplarz…  Poniżej moje porównanie Galaxy A3 i A5 nakręcone w salonie Samsunga.

 

 

Czytaj dalej: 5.Youtube jako hobby, czy jako kariera? Ile można na tym zarobić? >>>

Pages: 1 2 3 4 5 6

Sprawdź też:
LG G Watch R vs. Motorola Moto 360. Który smartwatch wybrać i dlaczego?
Downgrade Galaxy Note 4 do Androida KitKat- Nowszy nie zawsze znaczy lepszy!
Motorola Moto G (2nd) 2014 – Szczegółowa recenzja
 • Bardzo ciekawy tekst. Dobrze, że zdecydowałeś się go napisać. I oczywiście też pozdrawiam! 🙂 Mam nadzieję, że uda nam się zobaczyć jakoś w najbliższym czasie.

 • BuKoX

  Abstrahując od mojej sympatii do Ciebie (bardzo cenię Twoje testy) podsumowanie mnie bardzo zasmuciło. Skorzystałeś z „bezpłatnej” edukacji w Polsce i swoją wiedzą będziesz napędzać inną gospodarkę. To smutne 🙁 W Polsce jest aż tak źle czy po prostu nawet nie spróbujesz?

  • Tak się składa, że edukowałem się prywatnie. Liceum IB, potem studia w Anglii, a następnie płatne studia anglojęzyczne w Polsce. Myślę że raczej przyczyniłem się do rozwoju naszej gospodarki. Płaca lekarzy w Polsce to osobny temat 🙂

   • BuKoX

    Wiem, że to nie na temat ale jest aż tak źle? Pytam szczerze bo z tego co widzę jak korzystam z ich usług (bo w większości przypadków nie mam wyboru) to mają się całkiem dobrze 🙂

    • To jest bardzo rozległy temat. Da się w Polsce zarabiać dobre pieniądze, ale każdy musi zrobić roczny staż…. na którym zarabia się jakieś 1500pln na rękę. Nie będę nawet tego porównywał do moich zarobków w Szkocji.

 • Piotr Dobry

  Rzetelny tekst o konkretach (bez względu na to, czy wiarygodny, czy nie, to poparty liczbami). To cenne i rzadkie. Dzięki.

 • Piotr Test

  Pierwszy raz widzę jak Ktoś publicznie piszę (bez kręcenia) ile tak na prawdę można zarobić na Youtube.

 • Adam Trzaskiewicz

  Myślałem o założeniu kanału dot. testowania różnych akumulatorów, ale teraz widzę, że to trochę bez sensu, bo kasy dużej z tego nie ma 😀

banner