Poradniki Wszystkie Wyróżnione

„Od zera do Youtube’ra” – Krótka historia mojego kanału i porady „starego wyjadacza” dla raczkujących testerów sprzętu

5.Youtube jako hobby, czy jako kariera? Ile można na tym zarobić? 

Po internecie krąży sporo historii o dzieciakach, które zarobiły miliony na filmikach na Youtube. Historie są oczywiście prawdziwe i jest to jak najbardziej możliwe, ale prawdopodobieństwo takiego sukcesu jest chyba przybliżone do wytypowania szóstki w Lotka. Najbardziej dochodowe kanały to te skupiające się na grach komputerowych oraz kanały komediowe. Recenzje technologiczne nie należą do najbardziej dochodowych. Warto zwrócić również uwagę na to, że jeśli tworzycie filmiki w języku polskim to reklamy prezentowane na waszym kanale będą tylko od polskich reklamodawców, a co za tym idzie stawki będą o wiele niższe.

Jeśli chodzi o same zarobki to ja uzyskuję aktualnie około 5000 odsłon na kanale dziennie. Same odsłony nie przynoszą zysku. Liczą się tylko kliki w reklamy. Ja mam około 50-100 kliknięć dziennie, co zależnie od miesiąca (najlepiej na reklamach zarabia się w listopadzie i grudniu) daje około 10 złotych dziennie. Mój kanał nie był jednak aktualizowany od kilku miesięcy. Takie zarobki to efekt kilkuletniej pracy i wcale nie uważam by był to powód do dumy. O wiele łatwiej byłoby zarobić te 300 złotych w dowolnej innej pracy. Jeśli planujesz recenzować sprzęt dla pięniędzy to zastanów się 3 razy. 

Nie chcę tutaj przekreślać dla was tej drogi kariery. Są przecież, nawet w Polsce, osoby które zajmują się recenzjami sprzętu na co dzień. Na przykład moi dobrzy znajomi: Kasia Pura z Tabletowo.pl i Robert Nawrowski których materiały gorąco polecam, ale takich osób jest garstka.

Osoby, które zajmują się recenzjami zawodowo, nie czerpią głównych dochodów z Youtube. Ich zarobki pochodzą głównie z reklam na popularnych stornach internetowych, sponsorowanych testach itp.  Jedno jest pewne… Nawet jeśli zdecydujecie się na testowanie sprzętu jako hobby, to musicie uświadomić sobie ile czasu Wam to zajmie. Stworzenie pojedynczego materiału w moim przypadku często pochłaniało nawet 16 godzin pracy. Na ten czas składało się nagranie materiału, montaż i edycja,  tworzenie grafik oraz pisanie skryptów (w moich recenzjach korzystałem z wcześniej napisanych skryptów. Moim zdaniem wypadało to lepiej). Do tego czasu należy doliczyć czas poświęcony na rozpowszechnianie materiałów w sieci oraz odpowiadanie na komentarze. Krótko mówiąc, nawet jako hobby jest to niemal pełnoetatowa praca.

 

youtube income

Czytaj dalej: 6. Dlaczego przedwczesna „emerytura”? >>>

Pages: 1 2 3 4 5 6

Sprawdź też:
Oppo Joy – nowy budżetowy smartfon chińskiego producenta zaprezentowany w Indonezji
POLARIS Office od dzisiaj za darmo w Sklepie Play
Specyfikacja LG G3 potwierdzona
 • Bardzo ciekawy tekst. Dobrze, że zdecydowałeś się go napisać. I oczywiście też pozdrawiam! 🙂 Mam nadzieję, że uda nam się zobaczyć jakoś w najbliższym czasie.

 • BuKoX

  Abstrahując od mojej sympatii do Ciebie (bardzo cenię Twoje testy) podsumowanie mnie bardzo zasmuciło. Skorzystałeś z „bezpłatnej” edukacji w Polsce i swoją wiedzą będziesz napędzać inną gospodarkę. To smutne 🙁 W Polsce jest aż tak źle czy po prostu nawet nie spróbujesz?

  • Tak się składa, że edukowałem się prywatnie. Liceum IB, potem studia w Anglii, a następnie płatne studia anglojęzyczne w Polsce. Myślę że raczej przyczyniłem się do rozwoju naszej gospodarki. Płaca lekarzy w Polsce to osobny temat 🙂

   • BuKoX

    Wiem, że to nie na temat ale jest aż tak źle? Pytam szczerze bo z tego co widzę jak korzystam z ich usług (bo w większości przypadków nie mam wyboru) to mają się całkiem dobrze 🙂

    • To jest bardzo rozległy temat. Da się w Polsce zarabiać dobre pieniądze, ale każdy musi zrobić roczny staż…. na którym zarabia się jakieś 1500pln na rękę. Nie będę nawet tego porównywał do moich zarobków w Szkocji.

 • Piotr Dobry

  Rzetelny tekst o konkretach (bez względu na to, czy wiarygodny, czy nie, to poparty liczbami). To cenne i rzadkie. Dzięki.

 • Piotr Test

  Pierwszy raz widzę jak Ktoś publicznie piszę (bez kręcenia) ile tak na prawdę można zarobić na Youtube.

 • Adam Trzaskiewicz

  Myślałem o założeniu kanału dot. testowania różnych akumulatorów, ale teraz widzę, że to trochę bez sensu, bo kasy dużej z tego nie ma 😀

banner