Samsung Wszystkie

Sri Lanka w obiektywie Samsunga Galaxy Note 4

Ten wpis będzie dość nietypowy… Zazwyczaj na stronie znajdujecie recenzje i testy najnowszych smartfonów i tabletów, a od czasu do czasu ciekawe informacje ze świata mobilnych technologii lub poradnik dotyczący systemu Android. Tym razem technologie mobilne będą jedynie tematem pośrednim.

W listopadzie 2014 roku (głównie w celach edukacyjnych) udałem się na miesięczny wyjazd na Sri Lankę. Na kilka dni przed podróżą, po długich poszukiwaniach smartfona z najlepszym aparatem postanowiłem, że wyrok padnie na najnowszego Samsunga Galaxy Note 4. Do mojej decyzji przyczynił się test porównawczy aparatów Sony Xperii Z2, Samsunga Galaxy S5 oraz HTC One M8, który przeprowadziłem kilka miesięcy wcześniej.

Zapraszam Was na tropikalną podróż po egzotycznej Sri Lance w obiektywie Samsunga Galaxy Note 4.

 

Logistyka

Do światowej stolicy herbaty udałem się samolotem linii lotniczych Srilankan z lotniska Ciampino we Włoszech. Takie połączenie pozwoliło zaoszczędzić kilka złotych przy okazji urozmaicając podróż. Bilety zakupiłem kilka miesięcy wcześniej na stronie http://flipo.pl w bardzo okazyjnej cenie 1390pln, co za podróż o dystansie ponad 15 000km w dwie strony jest nie lada okazją. Do niższej ceny mógł przyczynić się fakt, że powrót był do Londynu.

Na pokład wielkiego Airbusa A340-300 przywitały mnie stewardessy ubrane w sari, czyli tradycyjne stroje, w błękitnym kolorze. Ponad 9 godzinny lot umiliły ekrany do dyspozycji pasażerów wyświetlające filmy.

 

Pierwsze wrażenia

Zaraz po przylocie na Bandaranaike International Airport i przejściu przez bramki bezpieczeństwa, znajdują się sklepy z elektroniką, w których możecie kupić pralki, lodówki, czy piekarnik. Nie wiem, kto decyduje się na zakup takiego sprzętu na lotnisku :-).

Moje zakwaterowanie znajdowało się w miejscowości Moratuwa, w odległości około 20 kilometrów od Colombo. Do celu udaliśmy się busem wynajętym na lotnisku. Po drodze moją uwagę przykuł ogromny ruch na drogach i wszechobecna zieleń.  Głównym środkiem transportu dla mieszkańców Sri Lanki są trójkołowe motocykle zwane tuk tukami.

Kierowcy nie respektują tu żadnych praw, a komunikacja jest niezwykle chaotyczna. Po pierwsze, nikt nie trzyma się pasów ruchu, a wszyscy dosłownie korzystają z całej szerokości drogi; do tego stopnia, że na dwupasmówce często mamy nawet 5 pojazdów jeden obok drugiego. Wszyscy na Sri Lance są również ogromnymi entuzjastami klaksonu, a niezbędną techniką do przetrwania wydaje się umiejętność odróżnienia klaksonu kilkutonowego autobusu od małego tuk tuka.

 

Nie potrzeba wiele czasu, aby zauważyć, że społeczeństwo na Sri Lance jest podzielone na bardzo biednych i bogatych. Praktycznie nie występuje tu klasa średnia. Jako entuzjasta motoryzacji zauważyłem, że na wyspie przeważają samochody hybrydowe od Toyoty i Hondy. Powiem szczerze, że było to dla mnie niemałym zaskoczeniem, bo z taką ilością hybryd jeszcze nigdy się nie spotkałem.

Okazuje się, że chcąc zakupić luksusowy samochód na Sri Lance właściciel musi zapłacić podatek wynoszący niemal 100% wartości pojazdu, czyli kupując na przykład Mercedesa, tak na prawdę właściciel płaci za dwa. Na samochody hybrydowe są jednak ulgi, co czyni je najbardziej opłacalnymi. Z tego powodu wszystkie Porsche Cayenne, jakie widziałem to wersje Hybrid, a wszechobecne są Toyoty Prius i hybrydowe Hondy.

 

Kilka słów o wyspie

Sri Lanka od zawsze była bardzo cenną wyspą, gdyż znajduje się na trasie najważniejszych szlaków żeglarskich, wiodących do Chin, czy Indii. To jednak nie jedyny powód. Podrównikowy klimat sprawił, że ląd jest niezwykle urodzajny w zasoby naturalne. Przez wieki Sri Lanka była pod panowaniem różnych mocarstw, w tym holenderskim, portugalskim, czy angielskim. Dodatkowe bliskie położenie Indii przyczyniło się do wielokulturowości regionu.

Naleciałości każdej z kultur można spotkać praktycznie na każdym kroku. Poczynając od kuchni, po architekturę, czy sztukę. Na wyspie dominują religie buddyjska, muzułmańska i chrześcijańska. Każda z nich aktywnie walczy o wpływy w społeczeństwie, a świątynie i kapliczki są niemal wszędzie.

.

 

Wycieczka objazdowa Nuwara Eliya- Pinnawala- Kandy – Dambulla- Sigiriya

Są miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć będąc na Sri Lance. Nasza pierwsza wycieczka miała na celu dotarcie do głównych atrakcji turystycznych wyspy. W czterodniową podróż po raz kolejny wybraliśmy się wynajętym busem. Chociaż dystanse wynoszące 100-150km, jak na standardy europejskie mogą wydawać się nieduże, to tutaj przekładają się na pół dnia mordęgi po krętych i ruchliwych drogach. Czas podróży z Map Google niebiorący pod uwagę natężenia ruchu trzeba pomnożyć dwukrotnie, aby otrzymać szacowany czas podróży.

NASTĘPNA STRONA (Dalszy ciąg podróży) ->

Pages: 1 2 3

Sprawdź też:
Allview V1 Viper S4G – Rozpakowanie i Pierwsze Wrażenia
Recenzja świetnych budżetowych słuchawek dokanałowych EP-81M od Snab
YotaPhone 2 – Prezentacja i pierwsze wrażenia z konferencji w Londynie 3.12.2014
banner