Recenzje Sony Wszystkie

Xperia Z3 Compact, czyli kolejny bezkonkurencyjny kompaktowy flagowiec od Sony. Recenzja i porównanie z Z1 Compact.

Na początku roku Sony udowodniło światu że smartfon nie musi mieć gigantycznych rozmiarów aby mieć flagową specyfikację, prezentując genialny model Z1 Compact. Podczas gdy konkurencja główkuje jak stworzyć coś podobnego, japończycy wprowadzili na rynek drugą, ulepszoną wersję swojego kompaktowego modelu.

 

Rozpakowanie i Pierwsze Wrażenia

Podobnie jak inne modele z serii Z, urządzenie jest zapakowane w zwykłe tekturowe pudełko. Z tyłu znajdziemy informacje o technologiach zastosowanych w Z3 Compact, takich jak Triluminos i X-reality Engine w wyświetlaczu. Jeśli chodzi o akcesoria, to producent nas nie rozpieszcza i w zestawie sklepowym znajdziemy tylko: ładowarkę, kabel USB, instrukcje i zestaw słuchawkowy MH750.

 

Co zmieniło się w porównaniu do modelu Z1 Compact? 

Zarówno jeden, jak i drugi został wykonany według projektu Omnibalance i na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Wprowadzono jednak sporo zmian w materiałach zastosowanych do budowy. W Xperii Z1 Compact przeważa aluminium. Z przodu jest szkło hartowane otoczone plastikową ramką, a tył obudowy jest wykonany z plastiku.

W Z3 Compact mamy szkło hartowane zarówno z przodu jak i z tyłu urządzenia, ale obudowa jest wykonana z plastiku. Taki zabieg był zapewne niezbędny aby zamontować większy ekran nie powiększając rozmiarów telefonu.

Klawisze zostały poddane kosmetycznym zmianom. Przyciski spustu aparatu oraz power został powiększone w Z3 Compact, co sprawia że są łatwiejsze do naciśnięcia. W Z3 Compact nie znajdziemy już foli zapobiegającej tłuczeniu z nadrukowanym logiem, która miała tendencję do rysowania się i była bolączką użytkowników Z1 Compact, a proporcja ekranu do ramek uległa widocznej poprawie.

W oprogramowaniu również wprowadzono kilka zmian. W menu power znajdziemy świetną nową funkcję która pozwala nagrywać ekran urządzenia wzbogaconą o funkcję równoczasowego nagrywania obraz z przedniej kamerki.

Dodatkowo w ustawieniach bezpieczeństwa na Z3 Compact możemy dać dostęp do powiadomień dla dedykowanego etui Z3 Cover, które wyświetla informacje na wycięciu (podobnie jak w ViewCover od Samsunga). W ustawieniach ekranu znajdziemy nowy tryb ulepszania obrazu oraz gest podwójnego stuknięcia aby wybudzić ekran. W ostatnio otwartych aplikacjach mamy nowy przycisk „zamknij wszystkie”, a na pasku powiadomień w zakładce szybkich ustawień zmienił się sposób w jaki ustawiamy kafelki.

W Z3 Compact znajdziemy jeszcze 4 tryby fotografowania, których brakuje w Z1 Compact. Są to: 1) Sound Photo- umożliwiający robienie zdjęć z dźwiękami z tła; 2) Wiele Aparatów – pozwalający na robienie zdjęć kilkoma urządzeniami Sony na raz, aby uzyskać zdjęcie z różnych kątów; 3) Wstawianie Twarzy – pozwalający na zrobienie ujęcia przednim i tylnym aparatem jednoczasowo; 4) Nieostre Tło – do rozmycia tła po wykonaniu zdjęcia.

Pod względem specyfikacji w Z3 Compact znajdziemy nowszy czip Snapdragon 801, większy ekran 4.6-calowy oraz zwiększoną baterię o pojemności 2600mAh. Zmiany nie wpłynęły jednak na widoczną różnicę w wydajności, gdyż już Z1 Compact działała płynnie.

 

 

 

 

Recenzja Xperii Z3 Compact

Przez kilka tygodni testowałem wszystkie funkcje modelu Z3 Compact i jest to moim zdaniem najlepszy smartfon jaki miałem w rękach do dnia dzisiejszego. Oczywiście rozmiar dla wielu osób może wydać się zbyt mały w 2014 roku, ale na pewno jest to urządzenie z którego wygodnie możemy korzystać jedną ręką, a nikt nie powiedział, że aktualny trend idzie w dobrym kierunku.

Co do jakości wykonania nie mam żadnych zarzutów, smartfon ma bardzo dobrą proporcję ekranu do ramek, design zwraca na siebie uwagę, a nowe wersje kolorystyczne dodają mu charakteru.  Głośniki stereo umieszczone z przodu są również ogromną zmianą na plus w porównaniu do poprzednika , a długi czas pracy na baterii pozostał najmocniejszym atutem serii.

Smartfon jest po prostu świetny i jeśli zastanawiacie się czy warto go kupić, to odpowiedź jest jednoznaczna. Sony wykonało kawał dobrej roboty, a mi ciężko będzie się rozstać z egzemplarzem testowym.

 

Zdjęcia wykonane Z3 Compact:

Więcej zdjęć tutaj

 

Sprawdź też:
Android 5.0 Lolipop – Co się zmieniło i czego nadal brakuje w kolejnej słodkiej odsłonie systemu?
Samsung oficjalnie zaprezentował nową hybrydę telefonu i aparatu- Galaxy K Zoom
Portal evleaks odkrył nazwę pomniejszonego modelu HTC M8
  • Horatio

    Podziękowanie za wartościowe porównanie obu modeli, ale dwie ważne uwagi na przyszłość:
    1) nie ma w języku polskim słowa „podsumoWYwując” – jest natomiast słowo „podsumowując”,
    2) nie ma w języku polskim słowa „jednoczasowo” – jest „jednocześnie”.

  • Pingback: Ceny OnePlus One pójdą do góry przez niestabilny kurs Euro |()

banner